Kísérleti fejlesztésKísérletek, fejlesztések, bemutatók

Kísérleti tevékenység

Több éves hagyomány cégünknél , hogy néhány táblánkat kísérleti és bemutató céllal vetünk és kezelünk.

Saját gazdálkodási környezetünkben, ahol kétszáz éve még a Gyöngyös és a Dráva medreihez kapcsolódó időszakos vízállásokkal behálózott ártéri jellegű kocsányos tölgyesek alkották a növényborítottságot, egy csapásra szántóterületeket alakítottak ki a vízszabályozásokat követően, egy meglehetősen sajátos talajra építve a szántóföldi növénytermesztést, ahol táblán belül egyszerre vannak jelen az agyagbemosódásos erdőtalajok, de erős az öntési, réti jelleg is, néhány táblán homokkal „fűszerezve”.

Az emberiség történetének sajátossága, hogy egy-egy bevált metódust elfelejt, majd újra felfedez, általában akkor, ha a feledés, az egykori okszerű gazdálkodás mellőzése válságot okoz. Jelenleg ebben a stádiumban vagyunk talajainkkal kapcsolatban, hisz egy erősen degradált, talajélettől majdnem mentes, szerkezetét vesztő, savanyodó termőföld alakul ki.

Ebben a környezetben kell kialakítani egy fenntartható, jövedelmező mezőgazdasági termelést, ahol az inputanyagok okszerű megválasztásával tudjuk biztosítani a folyamatos termésnövekedést. Jól nyomon követhető a termeléshez kapcsolódó anyagok használatának átalakulása az utóbbi 10 évben. Az addig viszonylag egyoldalú tápanyag utánpótlást kezdi felváltani a talaj felélesztését, megújítását célzó mikrobiológiai készítményekkel történő kezelés, a mikroelem utánpótlás, az adott környezethez leginkább alkalmazkodó fajok, azon belül fajták kiválasztása illetve a környezetet legkevésbé terhelő vegyszerek használata.

Egy-egy adott terméket, fajtát lehet választani a másokkal történt tapasztalat alapján is, de a jobb megismerés érdekében előnyösnek tartjuk azokat saját területeinken kipróbálni, a fejlesztőknek teret biztosítani a tudományos munkához, amelyből aztán olyan adatsorok készülnek, amely alapján akár eldönthető, hogy szeretnénk használni az adott terméket, vagy sem. Ez a szellemiség késztet minket arra, hogy olyan tartamkísérletekben vegyünk részt, mint az Agro Bio Kft Demo Farm programja a NÉBIH szója összehasonlító fajtakísérlete, illetve az általunk beállított kalászos és szója fajtasorok, amelyre épített bemutatókon közel száz fajtát tudunk bemutatni, majd az aratást követően értékelni. Ezek eredményei reményeink szerint iránymutatók lehetnek Önöknek, akik hozzánk hasonló adottságú területeken gazdálkodnak.

Bemutatók

Bemutatóinkon igyekszünk olyan szakmai előadásokat szervezni, amelyek segítségével kiválaszthatjuk a számos kompromisszumos döntési lehetőség közül a legjobbat.

Bemutató
Bemutató
Bemutató
Bemutató
Bemutató
Bemutató
Bemutató
Bemutató

2019-ben beállított kísérleteink

Nébih kisparcellás szója összehasonlító fajtasor

A gazdaságunkban beállított NÉBIH összehasonlító fajtakísérlet során a szemnedvesség, terméshozam, ezermagtömeg és beltartalmi érték vizsgálat mellett a tenyészidőszakot, a virágzás időtartamát, a teljes növénymagasságot, az alsó hüvely magasságát, az állóképességet, a pergési hajlamot, és az ezermagtömeget.

2019-ben három éréscsoport összesen 56 fajtáját termesztjük.

A NÉBIH fajtakísérletet egy előre rögzített metódus szerint vetjük, a talaj heterogenitás hatását kiküszöbölendő randomizációs sorrendben négy ismétlésben, az ismétlések között elválasztó utakkal. Egy parcella mérete 135 cm x 1.000 cm.

Agresearch kísérlet

Ismeretségünk 2018-ban a NÉBIH fajtakísérlet kapcsán kezdődött az Agresearch Crop Service Kft-vel (www.agresearch.hu) A cég számos európai országban (Magyarország, Szerbia, Szlovákia, Románia, Bulgária) állít be kísérleteket, elsősorban hat növénycsoportot vizsgálva (kukorica, napraforgó, szója, repce, kalászosok, cirok), kisparcellás körülmények között, a NÉBIH kísérletekhez hasonló, de nem megegyező metódusokkal.

Az idei évben gazdaságunk is az Agresearch kísérleti helyszínei közé tartozik a szója növényfaj tekintetében.

Szója fajtasor

Saját kísérleteink során elsősorban a szemnedvességet, a termőképességet és a beltartalmi értékeket vizsgáljuk.

2019-ben 9 fajtatulajdonos/forgalmazó, összesen 30 fajtáját vetettük el. A fajtasort az üzemi termesztésünknek megfelelő metódussal vetjük és gondozzuk

Őszi búza fajtasor

Jelenleg 10 fajtatulajdonos/forgalmazó 46 fajtája tekinthető meg őszi búza fajtasorunkban. A 2018. évben a vetés után erős csapadékhiányban szenvedtünk, amely alaposan rányomta bélyegét a búza fajtasor helyszínére is, de az egyes fajták közti különbségek megtekinthetők és remélhetőleg a júniusban tartandó bemutató is szakmai fejlődésünkre szolgál.

Technológiai kísérletek

Az Agro.bio Kft és a Pap és Papp Kft együttműködésének eredményeképpen egy éveken keresztül folyó tartamkísérlet folyik parcelláínkon a baktériumtrágyázás hosszú távú hatásainak feltérképezése, kiértékelése érdekében. A Demo Farm Projekt az ország 14 gazdaságában teszteli a talajoltó készítmények hatékonyságát.

Szója kísérleti táblánkon egy nyolc parcellás blokkban vizsgáljuk az Agromag Kft-vel karöltve, egyes szójaoltó termékek tesztelését. Ez esetben egyetlen szójafajta azonos helyről származó vetőmagja kapott különféle kezeléseket (mikorhizza gombák, növekedésserkentő biológiai készítmények).

A teljes tenyészidőszak alatt végezzük a parcellák mintavételezését, majd az aratás után értékeljük az eredményeket.